بازاریابی و فروش

هدف اصلی در بازاریابی، پاسخگویی به نیازهای مشتری و راضی نگه داشتن او از طریق فراهم کردن محصولات موردنیاز اوست. به بیان دیگر در بازاریابی به‌دنبال برآورده کردن نیازهای مشتری‌ به‌شکلی سود‌آور هستیم. از سوی دیگر در فروش، در این صددیم تا مشتری‌ها را وادار کنیم که محصولات یا خدماتی را که از طرف شرکت به آنها پیشنهاد می‌شود، خریداری کنند.
فروش چیست ؟
فروش بخشی از بازاریابی است و به‌شدت با آن در هم آمیخته است، به‌طوری که برای بسیاری از افراد تشخیصِ تفاوت‌های آنها کار دشواری است. با وجود این فاصله‌ی زیادی میان بازاریابی و فروش وجود دارد. در ادامه برخی از تفاوت‌های میان این دو فعالیت را توضیح می‌دهیم

فروش عبارت است از فعالیتی که در طی آن مالکیت محصول از تولید‌کننده به توزیع‌کننده، از توزیع‌کننده به عمده‌فروش، از عمده‌فروش به خرده‌فروش و از خرده‌فروش به مصرف‌کننده‌ی نهایی منتقل می‌شود و در ازای آن پول یا هر چیز باارزش دیگری پرداخت می‌شود و هدفِ آن افزایش درآمد است. این فرایند آغاز قرارداد میان خرده‌فروش و مشتری است.
معمولا برای تخفیف‌هایی به مشتری و یا افزایش فروش قیمت‌های ویژه داده می‌شود تا آنها به سوی محصولات جذب شوند. فعالیت‌های زیادی برای افزایش فروش می‌توان انجام داد، ازجمله:

نمایش محصول؛
توافق با شرکت‌های دیگر؛
بستن قرارداد؛
استفاده از استراتژی تجارت الکترونیک
برآورده کردن نیازهای مشتری‌ها؛
بازاریابی فروش :
اصطلاح بازاریابی از واژه‌ی «بازار» ساخته شده است که به معنای بررسی و تحلیل نیازهای مشتری است تا شرکت با توجه به نیازهای مشتریان محصولات خود را تولید کند. شرکت‌های به‌دنبال معیارهای تازه‌ای هستند تا موارد مطلوب و نامطلوب و علایق را از نظر مشتری‌ها مشخص کنند. بازاریابی شامل فعالیت‌هایی که ارزش محصول را برای مشتری‌ها افزایش می‌دهد. برای مثال با بهبود تصویر برند باعث افزایش میزان فروش می‌شوند.

معمولا برای افزایش بازارِ یک محصول، پیشنهاد‌های ویژه‌ای مطرح می‌شود تا مشتری‌های جذب آن شوند. فعالیت‌های بازاریابی شامل:
تحقیقات بازار؛
پیشنهاد ویژه برای محصول؛
صحبت کردن درباره‌ی ارزش محصول؛
رضایت مشتری
تولید محصول؛
تبلیغ محصول؛
خدمات پس از فروش؛